تکنولوژی ۵G قصد دارد زندگی ما را تغییر دهد به طوری که حتی نمی‎توانیم در این نقطه آن را تصور کنیم. برآوردهای فعلی حاکی از آن است که بین سال‎های ۲۰۲۰ تا سال ۲۰۳۵، پیاده سازی ۵G، تنها به تولید ناخالص داخلی واقعی در جهان، معادل اقتصاد اندازه هند کمک خواهد کرد و در سال ۲۰۳۵، ارزش ۵G از ۲۲ میلیون شغل در سراسر جهان حمایت خواهد کرد و تولید اقتصادی را ۱۲٫۳ تریلیون دلار افزایش خواهد داد. بنابراین، بله، ۵G یک تکنولوژی بسیار بزرگ است، و همه از اپراتور‎ها گرفته تا سازندگان دستگاه‎هی مختلف علاقه مند به سوار شدن برقطار ۵G  در نزدیک ترین زمان ممکن هستند.

در ابتدا قرار بود تا ۵G تا سال ۲۰۲۰ در اختیار عموم قرار نگیرد، اما شرکت‎هایی که فن آوری‎های ۵G را توسعه می‎دهند تصمیم گرفتند که تاریخ دسترسی را به جلو بکشند و ما می‎توانیم نتیجه ی تلاش‎هایشان را در سال ۲۰۱۹ ببینیم. اخیرا ما درباره شرکت‎های مخابراتی اعلام کردیم که در حال آزمایش تکنولوژی ۵G هستند. در انگلستان، Vodafone و EE اعلام کرده‎اند که قصد دارند در شهرهای بریتانیا ۵G را امتحان کنند. و در طرف دیگر ماجرا، Verizon، AT&T، T-Mobile و Sprint مشتاقانه در حال برنامه‎ریزی برای آن هستند. در همین حال، تولیید کنندگان با عرضه‎ی اولین گوشی‎های ۵G  در سال ۲۰۱۹ به این مسیر می‎پیوندند.

بنابراین با توجه به تمام هیجان‎ها و صحبت‎ها در مورد ۵G، ما فکر کردیم که ایده‎ی خوبی است که به شما اتفاقاتی را که ممکن است چند سال آینده روی دهد را نشان دهیم و به معرفی فناوری‎های اصلی که این امر را ممکن می‎سازد، بپردازیم. در نوشتن این مقاله، ما با شرکت های زیادی مشورت کردیم که البته داده‎های بسیاری را از کوالکام که در خط مقدم توسعه ۵G است و مودم جدید X20  آن قابلیت‎های ۵G را به گوشی‎ها در سال ۲۰۱۹ می‎آورد ، بدست آوردیم. ما امیدواریم که این تکنولوژی‎های ارائه شده به شیوه‎ی  قابل درک برای شما باشد.

یک روز از زندگی آینده

زنگ هشدار شما مانند همیشه در صبح به صدا در می‎آید. اما این زنگ هشدار باعث می‎شود که کتری آب جوش روشن شود و کارهای روزانه‎ی شما به حرکت درآید. همه چیز به سرعت در حال وصل شدن به یکدگر است. بعضی چیزها خیلی تغییر نخواهند کرد، اما هنگامی‎که خانه و محدوده شبکه وای‎فای خود را ترک می‎کنید، همه چیز به طور قابل توجهی متفاوت خواهد بود. همه چیز از دانلود فیلم‎ها در کسری از ثانیه گرفته تا فعال کردن موج بعدی شهرهای هوشمند، با ۵G در دسترس خواهد بود. چیزها کارآمدتر، سریعتر و جالب‎تر خواهند بود. ۵G به عنوان یک رابط عمل می‎کند که همه چیز در زندگی ما را به هم متصل می‎کند.

برای اینکه همه چیز سریع‎تر و کارآمدتر باشد، کوالکام  در حال توسعه طول موج‎های مبتنی بر OFDM به عنوان بخشی از ۵G NR (New Radio) است که موجب اتصال داده‎های تخصصی بر اساس دستگاه می‎شود. بنابراین، یک دستگاه اینترنت چیزها طول موج بهینه تری را خواهد داشت، که متفاوت از طول موج یک گوشی است و به آن امکان می‎دهد که کارایی بیشتری داشته باشد. علاوه بر این، داشتن دستگاه‎هایی که در سراسر طول موج‎های مختلف کار می‎کنند، همه چیز را سریع‎تر می‎کنند. در حال حاضر، باند‎هایی که ما برای داده‎های تلفن همراه استفاده می‎کنیم بسیار شلوغ هستند و شلوغ‎تر هم خواهند شد. هرچه دستگاه‎های بیشتری سعی در استفاده از شبکه کند، به همان اندازه سرعت کمتری در اختیار افراد خواهد بود. ۵G قصد دارد آن را تغییر دهد.

استفاده از انعطاف پذیری ۵G NR

در حال ترک خانه برای رفت و آمد روزانه خود هستید که یک ماشین در حال حرکت جلوی شما را سد می‎کند آن هم به صورت خودران. شما احتمالا با وسایل نقلیه خودران احساس راحتی بیشتری خواهید کرد، زیرا با استفاده از فناوری‎های ۵G، می‎دانید که وسیله نقلیه شما با وسایل نقلیه دیگر در جاده‎ها ارتباط برقرار خواهد کرد تا از تصادف جلوگیری شود. ماشین شما قادر خواهد بود تا با تکنولوژی جدیدی که امکان سنجش عدم وجود  دید را دارد، اطراف گوشه‎ها را ببیند. خودرو متوجه می‎شود که چند مایل جلوتر از آن یک انسداد وجود دارد و به صورت خودکار مسیر را تغییر می‎دهد تا از آن جلوگیری کند. ممکن است نگران باشید که در حالی که شما مشغول استفاده از اینترنت هستید، اتصال شما به شبکه ممکن است با اتصال ماشین تداخل پیدا کند، مانند همان چیزی که در مورد هواپیماها هشدار داده می‎شود، اما نگران نباشید.

V2X شامل انواع مختلف مسیرهای ارتباطی است که برای ایمن بودن اتوموبیل‎های خودران و حمل و نقل سریع‎تر و کارآمد‎تر به کار گرفته می‎شود. ارتباطات V2V (وسیله نقلیه به وسیله نقلیه) به وسایل نقلیه اجازه می‎دهد تا از موقعیت جغرافیایی آنها در رابطه با سایر اتوموبیل‎ها مطلع شود. این ارتباطات بلادرنگ به وسایل نقلیه اجازه می‎دهد تا قادر به دیدن گوشه‎ها باشند آنها بوسیله ی دیدن فیلم‎های زنده از دوربین‎های وسیله نقلیه همجوار قادر به انجام این کار خواهند بودد. V2P (وسیله ی نقلیه به فرد) به وسایل نقلیه اجازه خواهد داد تا بدانند چگونه ما در حال حرکت هستیم، به طوری که آنها می‎توانند در صورتی که عابر پیاده قصد قدم گذاشتن به جاده را داشته باشد متوجه آن شود.

برخلاف حالا، زمانی که دستگاه‎ها باید برای بارگیری داده‎ها منتظر بمانند، با استانداردهای ۵G، وسایل نقلیه خودران در یک سطح بالاتر قرار خواهند گرفت. وسایل نقلیه باید داده‎های خود را به صورت بلادرنگ دریافت کنند و جایی برای هیچ گونه خطا وجود ندارد. با توجه به ماهیت حیاتی ارتباطات V2X، یک تکنولوژی ۵G مخصوص استفاده در مواردی مانند اتوموبیل‎های خودران و هواپیماهای بدون سرنشین به نام uRLLC ایجاد شده است که ارتباطی فوق العاده قابل اطمینان با زمان تاخیر حداقلی را شامل می‎شود. این سطح ارتباطی بالاتر، تضمین می‎کند که دستگاه‎هایی که بیشترین نیاز را دارند – وسایل نقلیه خودران، هواپیماهای بدون سرنشین و غیره – آن را در اختیار داشته باشند.

اما همچنین نباید نگران باشد که شما ممکن است محتوای خود را با سرعت دریافت نکنید؛ در ۵G تاخیر فوق العاده کم است. در واقع، کوالکام آن را به سرعت فیبر نوری تشبیه می‎کند. ما می‎توانیم با در نظر گرفتن فایل مورد نظر شما درباره‎ی زمان تأخیر صحبت کنیم. هنگامی‎که روی نماد کوچکی برای بارگیری فایل از فضای ابری ضربه بزنید، دستگاه شما یک درخواست را ایجاد می‎کند. این درخواست باید به صف سایر درخواست‎های دانلود بپیوندد. مدت زمان بین درخواست فایل و زمانی که در واقع شروع به دانلود می‎کند را تاخیر می‎گویند. با ۵G، چیزی به اسم تاخیر وجود نخواهد داشت. شبکه جدید دارای یک ظرفیت عظیم است، بنابراین اطلاعات نامحدود می‎تواند حالت نرم جدید باشد.

با وجود بیشترین تلاش خودور، ممکن است شما ترافیک را تجربه کنید. با آهی از سر غضب، حداقل شما هم اکنون ژمان آن را دارید تا به کارهایتان رسیدگی کنید. شما تبلت همیشه متصل همراه خود را از کیف‎تان بیرون می‎آورید و نرم‎افزار ویرایش ویدیو را که برای ویرایش یک فیلم در کمپین بازاریابی جدید استفاده می‎کنید را باز می‎کنید. مشکلی که شما عادت داشتید با آن مواجه شوید – یعنی تبلت که قادر به انجام این کار سنگین ویرایش نیست – حالا چیزی در گذشته است. در جهان ۵G، پردازنده شما می‎تواند به شبکه متصل شود و زمانی که نیاز به قدرت پردازش بیشتر دارید از فضای ابری کمک بگیرد. زمان تاخیر کم، واقعیت محاسبات ابری بلادرنگ را امکان پذیر می‎کند.

شما در محل کار و به ملاقات با  تیم شرکتی در فرانکفورت آلمان می‎روید( مثلا شما در سان فرانسیسکو هستید). این شرکت آماده راه‎اندازی یک محصول جدید است و آنها اخرین مدل آن را در دست دارند. شما و هم تیمی‎هایتان هدست‎های واقعیت مجازی را روی سر خود قرار می‎دهید و در حالار همه شما در برلین با هم به صورت بلادرنگ هستید و همه می‎توانید محصول جدید را از نزدیک ببینید. تمام اینها را شما قبلا می‎توانستید انجام دهید، اما سرعت آن کم بوده و کیفیت آن جالب به نظر نمی‎رسید. در حال حاضر، همه چیز سریع است.

کارخانه‎ای هم که محصول جدید شرکت شما را تولید می‎کند قادر به اجرای کارآمدتری خواهد بود، زیرا هر دستگاه و فرآیند به صورت بلادرنگ نظارت خواهد شد و همه آنها به یک شبکه خصوصی LTE متصل می‎شوند. ۵G NR به دستگاه‎های اینترنت چیزها اجازه می‎دهد تا با طیف وسیعی از فرکانس‎ها، با صرفه جویی در مصرف انرژی در حین ارتباط موثر، ارتباط برقرار کنند. این فناوری‎های جدید زندگی همه را بهبود خواهند بخشید. این که شما در شهر یا در مناطق روستایی زندگی می‎کنید، چیز جالب در مورد ۵G این است که فوق العاده متنوع است. این فناوری‎ها کارایی متنوعی دارد. کشاورز می‎تواند محصولات کشاورزی خود را با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین نظارت کنند و داده‎های بلادرنگ مربوط به سلامت محصولات را به دست بیاورند. یک شرکت توزیع‎کننده‎ی محصول می‎تواند کامیون‎های موجود در ناوگان خود را کنترل کرده تا اطمینان حاصل کند که همه چیز طبق برنامه پیش می‎رود.

در پایان

واضح است که ۵G در طول چند دهه‎ی آینده زندگی ما را به نحو عمیقی تحت تاثیر قرار می‎دهد. و هیچکس، از جمله کوالکام، مطمئن نیست که چه نوآوری‎های جدیدی، از واقعیت جدیدی که ۵G به ما می‎دهد، متولد خواهد شد. ما شکی نداریم که چیزی جدید و هیجان انگیز خواهد بود که در پس پرده منتظر بوده تا فناوری مناسب در دسترس قرار گیرد و زنگی ما را تغییر دهد.

در ذهن داشته باشید که فناوری‎های موجود در این مقاله، به سرعت و به درستی در دسترس نخواهد بود. چیزهایی مانند وسایل نقلیه خودران که با یکدیگر ارتباط برقرار می‎کنند، هنوز راه زیادی پیش رو دارند. برآورد شده است که ما تا سال ۲۰۳۵ در زمینه استفاده از فناوری‎های ۵G در سراسر جهان هزینه‎های بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار در هر سال را هزینه ‎کنیم. از آنجایی که می‎توان گفت، شهرهای بزرگ برای اولین بار شروع به ارتقاء می‎کنند، پس از آن همه چیز شروع به پیروی خواهد کرد. این یک آینده شگفت انگیز است و ما نمی‎توانیم منتظر آنچه در فروشگاه برای ما باشد.


منبع: تکفارس