امروز مایکروسافت گزارش درامد سالانه خود را برای سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر کرده و با وجود رشد پایدار ویندوز ۱۰ و استفاده بیشتر آن در رایانه‌های شخصی، ویندوز ۱۰ آماری نه چندان جالب داشته و تنها ۷۰۰ میلیون دستگاه فعال از آخرین سیستم‌عامل مایکروسافت استفاده می‌کنند. با توجه به سخنان ساتیا نادلا آمار و ارقام هنوز عددی نزدیک به ۷۰۰ میلیون نفر را نشان می‌دهد.

اولین بار آمار کاربرانی نزدیک به ۷۰۰ میلیون را در ماه مارس سال جاری شنیدیم که این آمار در نامه‌ سرپرست وقت مایکروسافت به نام تری مایرسون آورده شده بود. همچنین مایکروسافت اعلام کرده بود که تعداد کاربران به بیش از ۷۰۰ میلیون در نسخه‌های ابتدایی رسیده است و سپس عقب گرد داشته.
در ماه ژوئن این کمپانی دوباره اظهار داشت که کاربرانش به بیش از ۷۰۰ میلیون رسیده‌اند و پس از مدتی اعلام شد که این آمار تصادفی بوده و صحت چندانی نداشته است.
اما چیزی که کنجکاوی اکثر افراد را برانگیخته فهمیدن منظور مایکروسافت از کلمه “نزدیک” است. اعلام اینکه در چهارماه به نزدیک ۷۰۰ میلیون نصب رسیده‌ایم یا نشان دهنده‌ وخامت اوضاع و رکود در نصب سیستم‌عامل است و یا بیان‌گر ناآگاهی مایکروسافت از معنای دقیق کلمه‌ “نزدیک”!
هنگامی که مایکروسافت ویندوز جدید خود را معرفی کرد، انتظار داشت که در بازه‌ زمانی دو یا سه ساله میزان نصب آن به بیش از یک میلیارد دستگاه برسد. پس از چندی مایکروسافت ادعای خود را پس گرفته و از انتظار برای یک میلیارد دستگاه فعال دست کشیده است. همچنان که مایکروسافت در حال گذراندن سال سوم بر روی ویندوز جدید خود بوده آمار نه چندان دقیق و ناامید کننده‌ای به گوش می‌رسد که این آمار بیانگر عملکرد ضعیف این کمپانی در مورد سیستم‌عامل جدید است.
متاسفانه مایکروسافت آنقدرها هم در مورد ارایه آمار و ارقام و دلایل افت خود شفاف عمل نمی‌کند و نمی‌توان به طور قطع تعداد دستگاه‌های واقعی و فعالی که از ویندوز جدید استفاده می‌کنند را مشاهده کرد. به همین دلیل باید منتظر بیانیه‌ای رسمی از سوی این کمپانی باشیم و همچنین امیدوار باشیم که مایکروسافت به دلیل رکود موجود بیانیه خود را پس از چندی پس نگیرد.


منبع: آی‌تی‌رسان