اخیرا مقاله ‌ای در حوزه نانو ربات ‌ها به چاپ رسیده که در آن پیرامون اثرات مثبت این فناوری در زندگی بشر و همچنین تهدیدات آن بحث شده است، در مجموع این مقاله چنین نتیجه ‌گیری می‌ کند که فناوری آینده با نانو ربات‌ها درگیر است.

به گزارش دوشنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، در طول تاریخ، بشر همیشه تلاش کرده تا از ابزار برای پیشبرد اهداف خود و بهبود سطح زندگی استفاده کند، در حال حاضر انسان به دنبال استخدام ابزارهای جدید برای تغییر زندگی است، نانو ربات ‌ها یکی از این گزینه ‌ها است که می ‌تواند در حوزه‌ های مختلف مانند پزشکی مورد استفاده قرار گیرند.
اخیرا مقاله ‌ای در نشریه Science Robatics به چاپ رسیده که در آن محققان توسعه نسل جدیدی از ربات‌ها را وعده دادند از این ابزارهای نانومقیاس می‌ توان برای رهایش دارو، انجام جراحی‌ های دقیق و بهبود تشخیص بیماری استفاده کرد بنابراین نانو ربات ‌ها قادر به ایجاد انقلابی در بخش پزشکی هستند.
نویسندگان این مقاله تاکید دارند که نانو ربات‌ ها بسیار کارآمد بوده و می‌ توانند به هر نقطه از بدن انسان دسترسی پیدا کنند. استفاده از این ماشین ‌ها می ‌تواند برای توسعه پزشکی در آینده استفاده شود که دلیل این امر ابعاد کوچک آنها و امکان استفاده از این ابزارها برای دسترسی به سطوح سلولی است، همچنین نانو ربات‌ها برای تشخیص دقیق و درمان بیماری مناسب هستند.
در این میان برخی مانند الون ماسک و پرنس چارلز نسبت به فناوری نانوربات ‌ها اظهار ترس کرده‌اند. برخی نیز نگران هجوم دسته جمعی این ربات‌ها به زندگی انسان ‌ها هستند، پیش از این فیلم ‌هایی درباره پتانسیل ‌های خطرناک این نوع ابزارها ساخته شده است.
روندی که امروزه شاهد آن هستیم حکایت از کارایی این فناوری در بخش پزشکی دارد که می‌ توان به نجات انسان ‌ها کمک کند، هرچند که خطرناک بودن این ابزارها نیز یک حقیقت بوده که می‌ توان آنها را تهدیدی برای انسان دانست بنابراین باید جنبه ‌های غیر پزشکی این فناوری نیز مورد ارزیابی قرار گیرد.
در نتیجه می ‌توان گفت که نانو ربات‌ها در کنار فناوری ‌های دیگری که بشر تاکنون به آن رسیده، می ‌تواند برای رسیدن به اهداف انسان مورد استفاده قرار گیرد، این مقاله می ‌گوید که آینده بشر به این وابسته است که چگونه می‌ تواند فناوری را کنترل کند، آینده فناوری با نانو ربات‌ها درهم آمیخته است.


منبع: ایرنا