11111. سردرد من خیلی شدید است نکند تومور مغزی گرفته باشم؟

خیلی بعید است ! یک پزشک عمومی در مطبش احتمالاً روزی یکی دوتا سردرد ویزیت می‌کند ، ولـی شایـد در تمـام دوران طبـابتـش فقط یکی دوتا تومور مغزی ببیند. یعنی تومورمغزی اصلاً چیز شایعی نیست. ضمن این‌که تومورها علاوه بر سردرد، علائم دیگری نیز دارند: تغییرات شخصیتی ، بی‌قراری ، تهوع ، استفراغ و ... با این همه ، اگر خیلی نگرانید ، می‌توانید از پزشکتان بخواهید برایتان اسکن بنویسد تا خیالتان راحت شودکه در مغزتان خبری نیست !

      2. سردرد چه ربطی دارد به میل جنسی ؟!

ربط دارد ! سردرد مشخصاً میل جنسی را کاهش می‌دهد ؛ مخصوصاً سردرد های میگرنی و سردرد های خوشه‌ای ( کلاستر ) .

      3. سردردهای من عصبی است ؛ کاری نمی‌شود کرد !

شاید اعصاب خراب و استرس‌های زندگی در سردرد های من و شما نقش داشته باشند ؛ ولی خب ، که چی ؟ یعنی چون مشکل‌مان عصبی است پس درمانش نکنیم ؟! سردرد انواع و اقسام دارد ؛ از میگرن و سردردهای تنشی و خوشه‌ای گرفته تا سردردهای ثانویه که به هزارویک علت ممکن است اتفاق بیفتند. چاره‌اش این است که برویم پیش دکتر تا نوع سردردمان را تشخیص بدهد و متناسب با نوع سردرد ، درمانمان کند.  

      4.چاره‌ی سردرد فقط مُسَکِّن است ؟

در این که مُسکن سردرد را تسکین می‌دهد حرفی نیست ، اما مُسکن ها اسمشان داد می‌زند که چه‌کاره‌اند. تسکین می‌دهند اما درمان نمی‌کنند. لازم اند ولی کافی نیستند. اگر می‌خواهید مشکل‌تان را ریشه‌ای حل کنید ، باید علت و نوع سردردتان مشخص شود.

      5. سردرد های تو میگرنی نیست. اگر میگرن داشتی تاحالا فهمیده بودی.

آمار دقیـقـی از اوضـاع سردرد در کشورمـان در دست نیسـت ولی طبق آمار انجمن نورولوژیست های امریکا ، بیش از 14 میلیون نفر در آن کشور میگرن دارند و خودشان بی‌خبرند. در همه جای دنیا کم و بیش همین طور است . شاید من و شما هم از همان‌هایی باشیم که میگرن دارند و خبر ندارند.

      6. تغذیه چه ربطی دارد به میگرن؟!

از میگرنی‌ بپرسید تا به شما بگویند چه ربطی دارد. بیش‌تر آن‌ها با پنیر و شکلات و قهوه میانه‌ی خوبی ندارد ؛ چون مدتی پس از مصرف این مواد غذایی ، سردردهای ضربان دار و شدیدی می‌گیرند که روزگار را پیش چشمانشان سیاه می‌کند. اما لیست سیاه میگرنی‌ها فقط به این سه قلــم محدود نمی‌شود. گندم ، جو ، ذرت ، بادام‌زمینی ، سویا ، گوشت  (هات داگ) ، شیر ، پرتقال ، تخم‌مرغ ، ماهی و مشروبات الکلی نیز می توانند موتور یک حمله‌ی میگرنی را روشن کنند. خیلی از پزشکان معتقدند که اصلاح رژیم غذایی ، میزان اثربخشی دارو های میگرنی را به وضوح افزایش می‌دهد.

      7. سردرد که ارزش دکتر رفتن ندارد !!

این هم از آن حرف هاست! هزینه ای که سردرد های مکـرر به من و شمـا تحمیل می‌کند بسیار بیش‌تر از هزینه‌ی دارو و دکتر است. آن وقت خودتان کلاهتان را قاضی کنید که آیـا به دارو و درمانش می‌ارزد یا نه.

      8. وقتی سردرد می‌گیریم ،  یعنی فشار خونمان بالا است ؟

نــه ! فشار خون هیچ علامتی ندارد و به خاطر همین است که پزشکان به فشار خون می‌گویند قاتل ـخاموشــــ ! فشار خون فقط وقتی علامت دار می‌شود که خیلی بالا رفته باشد.

 
روزنامه جام جم / 28 اردیبهشت 1388 / سال دهم / شماره 2562